Proč u nás? Protože máme Poštu zdarma!

Když jde o život a základní chyby při výběru pracovní a bezpečnostní obuvi, které je třeba vyloučit!

Ochranou chodidel pracovní a bezpečnostní obuví začalo někdy počátkem 20 století, kdy se poprvé stala problémem ochrana zdraví při výkonu povolání.

Doslova, jde o život!

Dvě hlavní kategorie pracovních poranění chodidel:

    Zranění způsobené vpichy, tlaky, výrony a různé tržné rány, které představují 10% všech nahlášených zranění.
    Zranění způsobené uklouznutím, zakopnutím a pádem, které představují 15% všech nahlášených zranění.

Při nákupu pracovní a bezpečnostní obuvi nesmíme zanedbat minimálně těchto 5 základních kritérií:

    Vnitřní část obuvi musí být volná od paty po konec špičky.
    Obuv musí pevně držet patu.
    Obuv musí umožňovat volný pohyb prstů na nohou.
    Obuv musí mít zapínání přes nárt, aby se předcházelo uklouznutí chodidla při chůzi.
    Obuv musí mít širokou a nízkou patu pro lepší stabilitu.

Nesmíme při nákupu pracovní a bezpečnostní obuvi zapomenout na následující důležité rady:

    Neočekávejte, že příliš úzká obuv se natáhne opotřebením.
    Při výběru obuvi do práce Vyzkoušejte obě pracovní boty, protože nohy se obvykle liší velikostí.
    Kupte si trošku větší pracovní a bezpečnostní obuv.
    Kupujte si obuv pozdě odpoledne, když je pravděpodobné, že chodidla budou oteklé na svou maximální velikost
    Do obuvi si pořiďte vložky, které tlumí nárazy z důvodu například dlouhých stání na tvrdých podlahách, používání žebříků atd.

Mezi typy pracovní a bezpečnostní obuvi patří:

    Bezpečnostní obuv s ocelovou špičkou: chrání prsty na nohou před padajícími předměty a před rozdrcením
    Metatarsální obuv - obsahuje speciální chrániče, které jsou od kotníku až k patě a chrání tak celou nohu
    Zpevněná podešev - chrání chodidlo před vpichem
    Latexová nebo gumová obuv - odolává chemikáliím a poskytuje extra trakci na kluzkém povrchu

Poranění nohou a další poranění způsobené špatným výběrem pracovní a bezpečnostní obuvi vedou často k fatálním důsledkům, které mohou způsobit, že člověk přijde o zaměstnání, nebo již danou činnost nemůže vykonávat. Noste bezpečnostní obuv na ochranu chodidel riziko zraní je obrovské !!
 

Nejčastější rizika poranění nohou bez pracovní a bezpečnostní obuvi:

    Při přenášení těžkých předmětů, nebo práce ve skladech kde je množství mechanismů a zařízení, kde jsou běžné rizika z padajících předmětů nebo stlačením špičky nohy některým zařízením. Účinnou ochranou je bezpečnostní obuv s ocelovou SICK.
    V prostředí na stavbách například kde se nachází množství ostrých předmětů, které mohou prorazit podrážku a ostrou částí dojde k přebití nohy. Nejlepší ochranou v tomto případě je silná podrážka s plažetou proti průrazu a kvalitní hrubá kůže. Měkká podrážka neposkytuje dostatečnou ochranu.
    Práce se zařízeními, které mají ostré části, nebo obsahují množství pohyblivých částí a představují nebezpečí při řezání. Vyprávím například o pracovnících v těžebním průmyslu při používání motorových pil kde pila může přijít do kontaktu s nohou a výsledek je často katastrofický, například odříznuta noha.
    Dalším rizikem na některých pracovištích je elektřina. Pracovníci mohou čelit potenciálním elektrickým šokem nebo akumulovat statickou elektřinu, což může v určitých prostředích vést k jiskrám. Pro snížení pravděpodobnosti úrazu elektrickým proudem je možné nosit nevodivou obuv vyrobenou z kůže, gumy nebo jiných materiálů, které nevedou elektřinu. V místech, kde představuje nebezpečí hromadění statického náboje, lze použít antistatická nebo vodivá obuv. V těchto případech může dojít také k různým katastrofám a to pouze z používání nesprávné pracovní a bezpečnostní obuvi.
    V neposlední řadě dalším rizikem je uklouznutí a pády, která mají za následek miliony nehod ročně. Správná pracovní obuv může poskytnout dodatečnou ochranu před uklouznutím, zakopnutím a pádem. Obuv s přiměřenou trakcí může pomoci zabránit pádu na stejnou úroveň v kluzkém prostředí. Může také zabránit pádům z žebříků, které jsou příliš časté, když lidé nenosí obuv se správným běhounem. Obuv, která dobře padne a je příjemná, může také zlepšit rovnováhu, což také pomůže předcházet uklouznutí, zakopnutí a pádu.
    Únava z nevhodné pracovní obuvi, která zapříčiňuje svalovou námahu a různé otoky. Při únavě dochází ke snížení ostražitosti a samozřejmě ke zvýšenému riziku zranění. Problémem únavy je také snížení efektivity práce.
    Na pracovišti se může vyskytnout popálení ohněm, ale stejně se může vyskytnout popálení chemikáliemi a dokonce i běžnými materiály na pracovišti, například cementem. Obuv vyrobena z odolných materiálů může zabránit popáleninám způsobeným postříkáním chemikáliemi, postříkáním roztaveným kovem a jinými nebezpečnými látkami, které by mohly poškodit pokožku nohou.

Chladnější prostředí vede ke zraněním, jako jsou omrzliny a otoky a to by se na pracovišti nemělo také prohlížet. Riziko jsou i lidé, kteří pracují venku v zimě, tak zaměstnanci pracující ve vlhkém nebo chlazeném prostředí. Kromě toho může zima zhoršit některé méně známé zranění na pracovišti. Například Raynaudův syndrom je nemoc, při níž se prsty mohou špatným průtokem krve zbělíme. Tento stav související s vibracemi při používání elektrického nářadí se zhoršuje, když jsou zaměstnanci vystaveni nízkým teplotám. V některých případech může mít tato porucha vliv i na chodidla, proto je důležité udržovat nohy v teple a pohodlí ve spojení s jinými opatřeními na udržení těla v teple.
Ne všechna pracovní obuv je nepromokavá nebo izolovaná kvůli ochraně proti chladu, dešti a sněhu, proto nezapomeňte zvolit možnosti obuvi vyrobené z vhodných materiálů.