Proč u nás? Protože máme Poštu zdarma!

Tajemství vzniku pracovní a bezpečnostní obuvi

pracovní obuv

Raději vyměníme člověka na pracovišti, jak ho chránit!
Samotní obuví, nebo spíše co na nohy se zabývá lidstvo už minimálně 10.000 let. Samotní problematika bezpečnostní obuvi se začala rozebírat až od počátku 20. století. Dříve bylo mnohem levnější nahradit zraněného nebo mrtvého pracovníka, který přišel k úrazu na pracovišti, jak ho chránit opatřeními na ochranu zdraví. Jednoduše žádné nebyly! Mrtvý nebo zraněn se vymenil.To bylo základní a desek pravidlo!

pracovní obuv historie

Jaká byla první pracovní obuv a bezpečnostní obuv?
První ochranná obuv, byla dřevěná tvarovaná a vyhloubena z jednoho bloku dřeva z názvem "Sabot". Prvními výrobci, byly francouzský a bretonština rolníci, protože chůze po poli byla problematická a zraněná noha, nebo infekce z následkem smrti nebylo nic výjimečného. Dalším impulsem bylo množství zranění kdy na nohu stoupl kůň nebo kráva a docházelo ke zraněním a amputaci prstů na nohou.
V období časné průmyslové revoluce se tato dřevěná obuv využívala k hubení zařízení v továrnách, tím že se tam prostě hodily, tak aby zastavily výrobu. Z této činnosti pochází odvozené od názvu této obuvi "Sabot" slovo sabotáž.

pracovní obuv 1


Jak 2. světová válka pomohla vzniku bezpečnostní obuvi?
Bezpečnostní obuv s ocelovou špici, byla vynalezena na konci druhé světové války v Německu. Důvodem bylo množství zranění ve vojenských výrobách a také vojáci měli časté zranění nohou a tím se snižovala bojeschopnost armády. Německé pochodové boty, které používaly důstojníci, kteří nebyli pověřeni v druhé světové válce, byly také vyztužené kovovou špici.

vojenská bezpečnostní obuv


Co změnil kongres USA v roce 1970 přijetím zákona o ochraně a bezpečnosti zdraví při práci?
Byl to zákon o odškodnění při poranění pracovníka. Tímto zákonem začalo být výhodnější chránit zdraví zaměstnance, jak ho odškodňovat při vzniku úrazu! Cílem bylo zajistit, aby pracovníci působili v bezpečném prostředí. Po tomto se iv evropě začali přijímat také opatření na ochranu zdraví. Byly vytvořeny zákony na dodržování bezpečnostních norem na pracovišti. Tyto normy zahrnovaly ty, které vyžadovaly použití obuvi, která je chráněna v místech, kde hrozí zranění nohou.

kongres o bezpečností obuvi

Co mají společného skinheadi a bezpečnostní boty?
Bezpečnostní obuv byla i velmi nebezpečná na nohách skinheadů, kdy došlo k bojům kvůli jejich robustnosti a také díky ocelové špičce. Během šedesátých let bylo mezi skinheady populární několik pracovních bot a paleta obuvi z oceli.

bezpečnostní obuv s oceloví špicí

Současnost a budoucnost pracovní a bezpečnostní obuvi.
Bezpečnostní boty se nadále vyvíjejí, aby odrážely současné módní trendy, na rozdíl od mnoha jiných ochranných pomůcek. Očekávání zákazníků se neustále mění, takže výrobci jsou nuceni vyrábět v různých stylech. Přesto, že ocel je hlavním materiálem použitým na výrobu výztuže, pro tentýž účel lze použít jiné kompozitní materiály nebo dokonce plasty. Popularita bezpečnostních bot je vázána a pokračuje do budoucna kvůli důležitosti, kterou mají pro různá průmyslová odvětví.
Bezpečnostní obuv v těchto dnech přicházejí v různých stylech, jako jsou dřeváky a tenisky. Některé jsou určeny i na formální účely. Vzhledem k popularitě bezpečnostních bot, se některé značky, které vystupovaly hlavně v módním byznysu diverzifikovaly na cílový bezpečnostní obuvnický průmysl.

co je bezpečnostní obuv

Zdroje:
https://www.obuvdoroboty.sk/pracovna-obuv-poradna/tajomstvo-vzniku-pracovnej-a-bezpecnostnej-obuvi/